Robertson County Tennessee
Part of the American History and Genealogy Project

Revolutionary and Military Pensioners List For Tennessee

 

February 28, 1839, President Van Buren sent a message to Congress, transmitting a communication from the Secretary of War, and recommending that the officers employed to take the census be required to make a return of the names and ages of all pensioners in the United States. A provision in accordance with the recommendation of the President was incorporated in the census law of March 3, 1839.

A special appendix of the census of 1840, gives the entire roll of honor. The following is the title page of this appendix:

A Census of Prisoners for Revolutionary or Military Services;
Names, Ages, and Places of Residence,
As Returned By the Marshals of the Several Judicial Districts,
Under The Act For Taking The Sixth Census.
Published By Authority Of An Act Of Congress.
Under The Direction of the Secretary Of State.
Washington: Printed By Blair And Rives. 1841

Below is the list of those living in Tennessee June 1, 1840

Middle District

Bedford County
Jacob Bledsoe 79
John Davidson 77
Horatio Coop 84
John Gibbs 81
Abram Hilton 90
Richard Keel 87
Samuel Knox 83
Jackson Lisie 78
Robert Majors 79
Matt Martin, sen 77
John Moore, sen 80
John Morrison 77
James Murry 88
David Ostean 79
Ezekiel Reynolds 80
John Tacke 86
John Williams 79
Zadoc Wood 74

Cannon County
Enoch Berry 77
John Bynum 83
Daniel Carroll 77
Isaac Eoff 79
David Faulkenburg 101
Gisbin Lane 89
Hardy Lassetor 88
John Stepheson 89

Coffee County
Morton Jones 91
John Nelson 84
Charles Pearson 80
Sterling Pearson 87
George D. Sherrell 77
Isaac Street 78
Lewis Taylor 79

Dickson County
Gideon Carr 90
George Clark 94
James Daniel 54
Benjamin Darrow 78
Simon Deloach 57
William James 45
John Maybourn 97
John Nesbitt 84
Robert Nesbitt sen 80
Abraham Hogins 85
Gustavus Rape 77
Christopher Strong 80
William Tatorn 80
Mary Thompson 71
Isaac Walker 85
Benjamin C Waters 92
William Willie 90

DeKalb County
John Bevert 86
Elijah Duncan 90
John Fite 81
Leonard Fite 81
Elijah Hooton 93
John Pucket 76
Joseph Rankhorn 81
James Saunders 79

Davidson County
James Barnes 79
Perkinson Jackman 77
Nicholas Hale 78
James Haley 84
Gideon Johnson 86
Peter Leslie 80
Norvell Lipscomb 84

Civil District No, 9
Cabler Frederick 82
Joseph Vick 78

Civil District No. 10
John Williamson 79

Civil District No. 11
John McCutchin 87

Civil District No. 12
Caleb Mason 87
William Watkins 85

Civil District No. 18
Isaiah Alley 91
John Casey 77

Civil District No. 19
Peter Bashaw 78
Benjamin Morgan 78

Civil District No. 20
William Coats 80

Civil District No. 22
John McCaslin 90

District No. 23
Thomas Hickman 78

District No. 24
Thomas Douglass 84
George Smith 80

Fentress County
Lacy Chapman 70
George Chilton 88
William Dorse 78
Jane Evans 72
Anna Flowers 78
George Helm 89
Bailey Owen 82
Andrew Shortridge 85
Smith Willis 78

Franklin County
Elihu Berk 75
Enoch Breedon 82
William Calwell 78
William Calwell 78
Richard Erwin 80
Samuel Handley 89
Jonas Hill 76
William Jackson 78
Patrick McElyea 91
Larkin Ragan 93
Jacob Reynolds 47
Samuel Reynolds 84
Thomas Wakefield 76
Ann Wilson 40

Giles County
Samuel Baker 86
John Bradberry 104
Benjamin Cheatham 89
George Dodson 79
John Erwin 85
John Everly 74
Henry Goodnight 79
Aaron Grigsby 85
James Higgins, sen 89
Lawson Hobson 86
Thomas Hudson 78
John Jones 90
Joseph Jones 82
Richard Jones 77
Hugh King 85
Lester Morris 80
Robert Patterson 83
John Ross 89
Nathaniel Tatum 79
James Tinner 81
John Watkins 83
Samuel Watson 79
Thomas Williams 79
Elles Wood 87

Hickman County
Richard Campbell 82
Josiah Grimett 74
Elijah Mayfield 80
Richard Nails 77
Jerdon Milum 90
John Tucker 87

Humphreys County
District No. 1
John Plant 56

District No. 3
Simon Steptoe 77

District. No. 5
Alexander Anderson 85
Josiah Packet 91

District No. 9
William Gibson 93
Isaac Hale 78

Jackson County
District No. 1
James Cayson 83
Richard Gordon 78

District No. 2
Thomas Wilkerson 77

District No. 3
Reuben Graves 79

District No. 4
William Carlisle 75
Yelvaton Neville 76

District No. 5
John Wood 92

District No. 9
Jeremiah Brown 86
Joseph Hawkins 74

District No. 10
Charles Harmon 83
David Phillips 85

District No. 11
David Lyles 84
Daniel Ramsey 77

District No. 12
Michael Saylers 82

District No. 13
Peter Crumb 81
John Henley 89
Joseph Jared, sen 80
Jacob Newman 75

District No. 15
William Ferrel 83

Lincoln County
District No. 1
Thomas Davis 81

District No. 2
John McNott 105

District No. 3
Josiah Brandon 80
Samuel Isaacs 82

District No. 6
Thomas Armstrong 85
Aaron D. Gage 82
William Pamplin 77

District No. 7
William Shaw 82

Districts Nos. 10 and 11
William George 85
David Henderson 49
Philip Koonce 75
Benjamin Rowe 82
W. C. Smith 82

District No. 14
John Gibson 80

District No. 17
William Beard 80

District No. 22
William Brown

District No. 23
Alexander Forbes, sen 79
John R. Vickers 91
Rapel Smith, sen 77

Lawrence County
Jeremiah Bentley 82
John Evans 77
Palmore Kendred 95
William H. Redding 81
Richard Robinson 104
Wilson Rogers 82
Joseph Spears 80
James Waters, sen 88

Marshall County
Elijah Alexander 81
James Bass 83
Ezekiel Billington 82
William Bingham 84
Sylvester Chunn 86
Benjamin Copeland 70
Robert Cowden 86
William Dickson 54
Marshall County Continued
John Dysart sen 91
Alexander Ewens 79
Frederick Fisher 78
Samuel Hilles 81
Jacob Lawrence 82
Richard Long Sen 82
Emanuel McConnell 84
Lewis Parham 55
James Shaw 69
William Martin 81
Robert Walker 86
Shadrach Weaver 74
James Wilson 86

Montgomery County
James Bowers 84
James Fentress 77
Alexander Frazier 81
Thomas Hackney 88
Joseph Ligon 85*
Benjamin P. Persons 58
Lacinda Pool 75
John Vick 84

Maury County
4th District
Joseph Haynes 89

9th Civil District
Jacob Bitlle 78
Zachariah Butler 76

10th Civil District
Joel Fagg 88
Samuel Mayers 81

12th Civil District
William Gordon 88
James Mitchell 74

14th Civil District
Jacob Gilliam 79

15th Civil District
James Love 78

17th Civil District
David Dobbins 82
Abner Johnson 81
Martin True 80

20th Civil District
Abraham Parker 77

22 Civil District
Jacob W. Young 78

23rd Civil District
James Hardison 81
James Lockridge 84
David Long 82
Elisha Williams 80

24th Civil District
George Barker 81

Overton County
Jesse Ashlock 84
Cornelius Carmack 82
Henry Dillon 80
David Gentry, sen 97
George Henderson 81
Henry Hoover, sen 86
William Phillips, sen 91
Benjamin Reader 80
Abraham Sevier 80
Smith Ferril 80
Andrew Swallow 80
Joseph Taylor, sen 78
Samuel Tays 79

Rutherford County
John Barclay 77
Joseph Bennett 83
Thomas Blanton 78
George C. Booth 82
Daniel Bowman 82
John Brace 45
John Bradly 84
John Brown 80
George Bruce 81
William Burnett 91
John Clark 80
John Ealter 81
Joshua Ford 83
Peter Jennings 88
John M. Leak 88
William Leak 77
Daniel McCoy 89
A. Miles 91
William Mitchell 75
John Newman, sen 85
Joseph Newman 81
Timothy Parker 81
Samuel Rillough 77
Cornelius Saunders 79
James Saunders 77
John Stephenson 87
John Stone 76
Benjamin Todd 78
Sylvania Tucker 84
Stephen White 77
Jordan Williford 85
Nathaniel Winston 78

Robertson County
John C. Coon 85
Charles Ellison 76
Charles Gent 85
David Henry 89
David Jones 86
James Jones 88
Fendal Roland 80
William W. Walker 25
Martin Walton 79
Ann White 81
John Zeck 81

Smith County
Isom Beasley 87
Susanna Boon 79
Francis Cauly 100
Dabney Cooper 84
Elizabeth Darnes 79
William Denny 47
Ann Ford 67
Berry Gregory 79
William Gregory 76
Robin Hayse 46
Willis Hodges 93
Benjamin Jones 1
Philip Pope 78
Herman Wakefield 88

Stewart County
Alexander Anderson 88
Benjamin Daniel 87
Thomas French 88
John Ross 88

Sumner County
Elijah Bayles 81
William Beard 86
William Bell 82
William Bruce 77
John Carney, sen 106
John Cleburne 82
Samuel Cochram, sen 84
William Fortune 94
James Gamblin 90
Benjamin Haynes 94
Albert Hendricks 80
Joseph Jackson 84
Richard Johnson 80
Ezekiel Marshall 82
William May 85
John McAdams 79
John McClung 80
John McMurry 86
John B. Miller 79
William Morris 80
Thomas Parrish 80
Henry Pitt 75
James Pond 75
Reuben Pruett 80
John Sloan 82
Bathl. Stovall 80
Hudson Thompson 77

White County
District No. 2
Patrick Hewet 100
Turner Lane sen 78
John H. Miller 77
John White sen 83

District No. 3
Elijah Alverson 78
Edward Helton 77
Thomas Hill 84

District No. 4
Thomas Crawley 86

District No 5
George Ailsworth 83
Burgess Clark 77

District No. 8
John Ditty 84
John Ellisson 78

District No. 11
Thomas Welch 91

District No. 12
William Bertram 81
Alexander Cooper 77
Isaac Graham 100
Henry Marsh 75
John Weaver 78
Samuel Weaver 78

District No. 13
Solomon Yager, sen 82

District No. 15
Joseph Cummings 78
Jesse Hopkins 78
Samuel Moore 81
Thomas Moore 78
Abel Pearson 78
Thomas Shockley 80

Wayne County
John Broadway 80
Richard Copeland sen 81
Robert Cypert 85
Zachariah Goforth 81
Isaac Horton sen 81
Benjamin Shaw 75

Williamson County
Charles Allen, sen 82
Isaac Ferguson 83
Joshua Fierce 82
Jacob Grimmer 84
William Kennedy 85
Tapley M. Lightfoot 81
James Potts 81
Benjamin Ragsdale 82
Robinson Ross 78
John Secrest 82
Zachariah Smith 81
Richard Vernon 82

20th District
John Hall 83
Laban Hartley 95
David Ivey 82
Sherrod Smith 79

Wilson County
Moses Allen 86
George Avery 70
John W. Beashamp 33
Charles Blalock 75
John Bonner 76
Austin Colly 84
William Colly 88
Thomas Conner 80
Henry Criswell 80
Robert Crisswell 80
John Crunk 78
William Donald 94
John Garrison 82
John Gunn, sen 80
Susan Oakley 82
Abednego Rutland 80
Samuel Shepard 78
Charles Smith 88
William L. Sypert 45
William Teag 78
Jonathan Tipton 85
Nancy Williams 83
Samuel Williams 80

Warren County
Robert Brown 78
Thomas Brown 91
William Bond 75
Robert Carson 87
John Cunningham 93
Samuel Hand 85
John Kersy 84
John Lockheart 83
Reuben Roberts, sen 80
*Great grandfather of J. W. Killebrew.

Robertson County | AHGP Tennessee

Thanks for Stopping by
Come Back Soon!!

Source: American Historical Magazine, Volume V, No. 1, editor W. R. Garrett, Peabody Normal College, Nashville, Tennessee, 1900.

 

Copyright August © 2011 - 2017 AHGP - Judy White
Enjoy the work of our webmasters, provide a link, don't copy their work.